Choď na obsah Choď na menu
 


Koníky- Frízsky kôň

11. 2. 2012

Frízsky kôň

Chladnokrvného frízskeho koňa, potomka primitívneho európskeho lesného koňa, chovajú v morom obklopenom Frízsku na severe Holandska. V Holandsku je dnes, rovnako ako v minulosti, predmetom stáleho obdivu. V ľudskej histórii a medzi plemenami koní zaujal významné miesto.

História: Rimania uznávali frízskeho koňa ako silného pracovného koňa, napriek tomu, že bol v ich očiach nepekný. O tisíc rokov neskôr sa už jeho vzhľad zlepšil a presadil sa ako

silné a vytrvalé zviera, keď nosil frízskych a nemeckých rytierov na križiacke výpravy. Kontakt s východnými koňmi zlepšil plemeno viac ako pridanie andalúzskej krvi keď Španieli obsadili Holandsko počas 80- ročnej vojny. Pretože frízsky kôň vynikol v záprahu, pod sedlom a pri poľnohospodárskych prácach, hodne ho pužívali na zlepšenie susedných plemien. Slávny oldenburský kôň pochádza prevažne z frízskej krvi. Ovplyvnil tiež anglického dales a fell ponyho , keď Frízania na čiernych koňoch tvorili bočné krídlo rímskych légii. Prostredníctvom staroanglického čierneho koňa (Old Englich Black) ovplyvnil anglického veľkého koňa (Great Horse), teraz shireského a tiež nórskeho dole gudbrandsdala.

 

Výška: 150 a viac cm

http://abouthorses.webnode.cz/news/frizsky-kon/

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

kôn kôn

(emília, 15. 6. 2012 18:34)

ja som som som.

 

 

Fotoalbum


Posledné fotografieArchív

Kalendár
<< október / 2018 >>


Štatistiky

Online: 1
Celkom: 19023
Mesiac: 198
Deň: 5